prostredí s neznámymi ľuďmi. Šteniatko je potrebné upokojiť, držať na rukách a ihneď po prebudení mu dať napiť a umožniť vykonať potrebu. S kŕmením treba počkať aspoň 4 hodiny, hladné šteňa sa hltavo nažerie a po narkóze mu býva nevoľno. Ak mu dáte skoro najesť, určite sa povracia.

Prvý deň

Po príchode domov nezvoľte prosím príliš búrlivé privítanie Vášho šteniatka, mohlo by sa vyľakať. Najprv by sa malo samo zoznámiť so svojím novým domovom. Preveďte ho všade tam, kde bude mať v budúcnosti povolený prístup, ukážte mu jeho misky na vodu a stravu a jeho miesto. Pokiaľ máte záhradu, preveďte šteňa aj tadiaľ. Ak vonku vykoná svoju potrebu, pochváľte ho za to. Postupne ho zoznámte so všetkými členmi domácnosti (ako s rodinou, tak aj s ďalšími zvieratami). Ak už máte doma iného psa je vhodné, aby sa zoznámili mimo domácnosti, najlepšie na miestach, ktoré váš pes nepozná a kde sa nebude príliš venovať šteniatku - predídete tým zbytočným nepríjemnostiam pri ich prvom kontakte. Ak máte už iného psa venujte sa mu v prvých dňoch viac ako pred tým, aby nenadobudol dojem, že nový prírastok do svorky mu preberie vašu priazeň, bolo by to pre Vaše nové šteniatko nebezpečné. Zmena prostredia a cesta do nového domova vyvolá u šteniatka vždy stres, preto ho nechajte prvý deň odpočinúť. Ako náhle sa trochu skľudní z prvého rozrušenia podajte mu stravu. Prvá dávka by mala byť o jednu tretinu menšia ako obvykle. Pamätajte na to, že šteňa vykonáva svoju potrebu každé dve hodiny, preto sa snažte brať ho čo najčastejšie von. Od počiatkov si vybudujte v šteňati pravidelnými prechádzkami správne návyky.

Prvá noc

Na prvú noc sa musíte dopredu pripraviť. Osvedčenou metódou je prinesenie si ľubovoľného predmetu (kus látky) od chovateľa, ktorý nesie pach známeho prostredia. Tieto veci pomôžu šteniatku prekonať prvotné obavy z neznámeho prostredia. Pred jeho uložením k spánku mu umožnite ešte raz vykonanie potreby. Rátajte však aj s tým, že prvú noc sa príliš nevyspíte. Na niekoľko prvých nocí môžete umiestniť jeho peliešok do Vašej izby, pretože je veľmi pravdepodobné, že šteniatko bude ešte nepokojné. Nikdy ho však za jeho nariekanie netrestajte, ale za kľudnú noc ho naopak pochváľte!. Ak šteniatko v noci plače, pohlaďte ho a tichým hlasom ho upokojujte. Po niekoľkých nociach však preneste jeho peliešok na miesto, ktoré ste mu pôvodne vyhradili.

Časté problémy a otázky

Hnačka u šteňaťa – dodržiavať odčervovací program, pri podozrení na parazity napriek odčerveniu zvážiť rozbor stolice. Dbať na kvalitnú stravu. Pri hnačke, ktorá nemá infekčný pôvod ale je len reakciou na to, že pes zožral niečo nevhodné, podať Smectu podľa návodu (rozpustný prášok v sáčkoch, pre ľudí, kúpiť v lekárni) Pri hnačke trvajúcej viac ako 2 dni je vhodné navštíviť veterinára, pravdepodobne šteňa dostane črevné antibiotikum Streptonamid. Vracanie je časté, väčšinou nezávažné, najčastejšie pes vyvráti trochu trávy a slín. Pokiaľ sa opakuje, prípadne pes vracia všetku potravu, treba sa poradiť s veterinárom. Rastové problémy – mäkká klenba nohy(otvorená packa), mäkké zápästie, vytáčanie paciek, krivé nohy, voľnejšie kĺby sú časté pri rýchlom raste veľkých plemien, nerovnomerným rastom kostí. Vznikajú nerovnováhou medzi vápnikom a fosforom, častejšie nedostatkom vápnika. Pri nedostatku vápnika podať Biomin H (ľudský preparát z lekárne) Dbať na vyvážené krmivo. Stav sa rýchlo upraví. Panostitída – vzniká často u dobermana, je to